1. Home
  2. Přehlídky a festivaly
  3. Do Liberce se už potřetí sjeli mladí divadelníci z Česka a Polska
Do Liberce se už potřetí sjeli mladí divadelníci z Česka a Polska

Do Liberce se už potřetí sjeli mladí divadelníci z Česka a Polska

0

Mladí lidé z Česka a Polska nadšení pro divadlo. Liberec v jednom z březnových víkendů už potřetí ožil divadlem mladých. Dům dětí a mládeže Větrník ve spolupráci s Dramacentrem Bezejména a polským partnerem Osiedlowy Dom Kultury Jelenia Góra uspořádal od 13. do 16. března třetí ročník česko-polského festivalu Ještědyvadlo. Do města pod Ještědem přijelo zhruba 250 účastníků ve věku od 8 do 26 let, kteří divákům nabídli více než dvacet inspirativních inscenací. Na programu nechyběla ani recitace nebo workshopy s odbornými lektory.

Atmosféra celého festivalu se opět nesla na vlnách inspirace, spolupráce a zejména přátelství. Řada souborů se na Ještědyvadlo vrací, a proto je tento festival pro mnoho účastníků i každoročním setkáním s přáteli. Stejně jako loni se festival odehrával převážně v prostorách Malého divadla a také v krásném Liebiegově paláci. Počasí bylo letos poněkud zimní, sněhové, avšak jak jinak byste chtěli trávit nepříznivé počasí než v divadle?

Už od prvního dne měli účastníci možnost zapojit se do workshopů s odbornými lektory v prostorách Liebiegova paláce. Nabídka byla opravdu pestrá. Účastníci si například pod vedením lektorky a principálky CIRKUSU CÉRES Elišky Failové mohli vyzkoušet cirkusové umění. S herečkou a lektorkou Markétou Coufalovou zase poznávali herectví skrze jídlo. Další workshopy vedli například sbormistryně a hlasová pedagožka Silva Mlynarczyková, lektorka hlasu a zvuku Zuzana Dobrzańská, lektorka workshopů s Looperem Anna Tretiagová nebo tanečnice Natálie Vacková. Ve zkušebně Malého divadla vedli workshop také Pavel Šindelář a Laura Levko, kteří se zaměřili na kreativitu, komunikaci, konektivitu a koncentraci. Poslední z nabízených workshopů nesl název K Muzice. Pod vedením polských lektorů Marie Legeżyńské a Wojciecha Marczaka se účastníci mohli naučit základy rytmu, stability, orientace v prostoru, ale zejména kruhovým tancům, polce a oberku. Své nabyté zkušenosti pak mohli využít v sobotu večer, kdy organizátoři připravili velký taneční workshop pro všechny účastníky festivalu. Všichni tančili, vískali a veselili se.

Radost letos přinášela i představení. Soubory přijely s opravdu zajímavými inscenacemi, ať už ty malé, nebo velké. Po celou dobu je sledoval i odborný lektorský sbor, který na konci každého dne souborům předával zpětnou vazbu. V porotě byli performeři, lektoři a tvůrci Petr Váš, Vít Malota, Michaela Váňová, Jitka Šotkovská, Jan Mrázek a Agnieszka Włoch.

Bezestrachu Liberec: Urašima. Foto Ivo Mičkal.

Již tradičně mohli diváci v každém z festivalových dní zhlédnout několik českých i polských inscenací. Na scéně se střídalo divadlo pohybové, činoherní i loutkové. S loutkou vystoupil například turnovský soubor Tuto Bazo ve své inscenaci Bludiště Smetiště, velmi volně inspirované Komenského Labyrintem světa a rájem srdce. Loutky používal také soubor Bezestrachu v inscenaci Urašima, která nás společně s rybářem zavedla do podmořského světa.

Tuto Bazo Turnov: Bludiště Smetiště. Foto Ivo Mičkal.

Soubory ve svých inscenacích často reflektovaly vlastní témata a problémy, které řeší. Například inscenace souboru Bezurážky To se dneska nenosí se týkala módy, děti ze souboru Bezkomentáře v inscenaci Seznam hostů hráli o přátelství. Tomu se věnoval i Studentský soubor DFXŠ v inscenaci Ztraceni v horách. Mezi dalšími tématy byly také intimita, sexualita a dospívání. O nich pojednávala například inscenace Nedostatek mužnosti láme kosti polského souboru ZaŚwiaty nebo Mám takovou fantazii souboru Rozkwity.

Zhlédli jsme také řadu inscenací na motivy známých knižních předloh. Inscenace Podivný případ se psem souboru Bezohledu (viz titulní foto Ivo Mičkala_pozn.red.), Honem za mnou, Alenko polského souboru A Meruňky, Bum! nebo například inscenace 451 stupňů polského souboru ZONK. Někteří divadelníci si inspirovali také historickými tématy. Třeba Divadelní ateliér ULITA v inscenaci Theremin nebo soubor Kostrbatá improvizace v inscenaci KAT.

Část programu letošního festivalu i letos patřila recitátorům. Na společném workshopu pracovali pod vedením Gabriely Zelené Sitové, Jany Machalíkové a Elišky Vobrubové. Svoji práci pak ve čtvrtek večer odprezentovali divákům. V pátek večer zase festivalové dění oživil koncert kapely Hyjé.

Celé čtyři dny byly opět velmi nabité a účastníci odjížděli se spoustou získaných zkušeností, nových dovedností a hlavně s novými mezinárodními přátelstvími.

Výsledková listina festivalu JEŠTĚDYVADLO 2025

Smyslem festivalu je setkávání a vzájemná inspirace mladých lidí věnujících se divadlu. Cílem práce festivalové poroty je ocenit soubory za to, co jejich práci činí jedinečnou a z pozice zkušeného diváka souborům pomoci v dalším uměleckém rozvoji. V roce 2025 festivalová porota ve složení Petr Váša, Jitka Šotkovská, Jan Mrázek, Michaela Váňová, Agniezska Włoch a Vít Malota ocenila 24 inscenací.

Ceny Inspirace 2025:

Tutu Bazo – Bludiště Smetiště – za neotřelé propojení herců a loutek

Art’ery Echo rodu – za kouzelnou cestu do světa slovanských kořenů, vynikající využití hudby, zpěvu a tance a velmi dobře zkomponované jevištní podání.

Dětské herecké studio DFXŠ II. – Ztraceni v lese – za vtip, upřímnost a přirozenost vyprávění příběhu

Grupa Teatralna ZONK – 451stopniza práci s literární předlohou inscenovanou herecky vyzralým dialogem

ZaŚwiaty  Na dnie morskich fal – za použití dechu jako scénického prostředku

Rozkwity – Mam taką fantazję… – za odvážné, něžné a poetické ztvárnění dívčí intimity a touhy, za mistrovské a ucelené jevištní podání a za vědomé využití divadelních znaků.

Teatr I Liceum Ogólnokształcącego Jedenaste – za důležité téma a metaforické jevištní podání utkané z krásných plastických obrazů a symbolů a za mistrovský kolektivní výkon souboru.

BezeStrachu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Urašima – za precizní práci s loutkou a citlivou souhru, díky nimž s lehkostí přenesli diváky z rušného města do kouzelných hlubin vodního království

Ceny poroty:

STŘE(V)DA ZUŠ Litoměřice – Barvy lásky – Za užití poezie coby komunikačního prostředku.

Studentské herecké studio při DFXŠ Ztraceni v horách – za propojení mnoha příběhových linek, které se s humorem proplétaly v živém jevištním vyprávění.

Dětské herecké studio při DFXŠ I. Ztraceni v čase – za citlivou a hravou práci s prostorem a časem, díky níž starý dům ožil atmosférou radosti a kouzelných jevištních momentů.

Divadelní ateliér Ulita Teremin – za odvahu pokořit náročný žánr interpretačního činoherního divadla.

Kostrbatá Improvizace  KAT – za odvahu volit neotřelá tvůrčí východiska.

Žoviální Reciprocita Myriam – za objevnou dramaturgii.

Divadelní ateliér Paměti národa LiberecPaprsek v Temnotě – za poctivý dokumentární přístup a udržování (nejen) lokální paměti.

Nóżki w herbacie  Rach, ciach! Serce w piach! – za tělesnost, která je tématem a prostředkem.

BezKomentáře, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník  Seznam hostů – za osvěžující lehkost ve sdělení vlastního tématu.

BezOhledu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Podivný případ se psem – za intenzivní audiovizuální zážitek.

STOPAPoslední setkání – za nápadité uchopení generačního tématu.

I Morele Bęc  Goń mnie Alicjo – za rytmickou a kolektivní souhru bez ztráty hravosti.

Muminki Mały Chopin – za spojení vážné hudby s dětskou fantazií.

MuminkiTeatrzyk Zielona Gęś – za vytvoření absurdního divadla a za humornou hru s literárním textem.

BezUrážky, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník  To se dneska nenosí – za padnoucí velikost a slušivý střih tématu i vyjadřovacích prostředků.

Bezesporu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Pruhy – za působivou práci s pohybem a znakem.

Doporučení na Národní přehlídku Mladá scéna 2025:

Tutu Bazo – Bludiště smetiště

BezOhledu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Podivný případ se psem

Doporučení na Národní přehlídku Šrámkův Písek:

BezOhledu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Podivný případ se psem

Doporučení na Národní přehlídku Loutkářská Chrudim:

BezeStrachu, soubor Dramacentra Bezejména / DDM Větrník Urašima

Tutu Bazo – Labyrint smetiště