Činoherní klub uvádí:
Přehlídku amatérských divadelních souborů/pořádá: Památník šoa Praha/ve spolupráci s Činoherním klubem/
s odbornou garancí NIPOS-ARTAMA/za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.
Divadelní společnost Jablonský / Jindřichův Hradec
JÁ TO VIDÍM POZITIVNĚ
Tragikomedie na motivy frašky Friedricha Dürrenmatta Romulus Velký.
Autor a režie: Jiří Ovečka / Hudba: Libor Soukup / Světla: Ota Dosbab / Hrají: Vlasta Hanuš, Laďka Ratajová, Bětka Krninská, Adam Tomek, Josef Smrčka, Emanuel Krejcar, Pavel Körner, Martin Charvát, Michal Palaugary, Martin Peterka, Katka Heřmánková, Zuzana Svobodová, Radka Hurych Hájková, Jan Kesl, Libor Soukup, Oldřich Šetka, Pavel Moravec, Heřmánek.
Představení je zároveň i setkání a tím i vzpomínkou na Jiřího Langera.
Poděkování scénografce JANĚ ZBOŘILOVÉ za inspiraci při volbě scény a kostýmů.
Má tato civilizace perspektivu? Je možné nadále vyvíjet Západní kulturu v prostředí přebujelých byrokratů, politických kariéristů a populistů, často protichůdných zákonů, nesmyslných požadavků, směrnic, vyhlášek, regulací…? Tragikomedie na motivy frašky Friedricha Dürrenmatta „Romulus Veliký“ klade tyto otázky v prostředí konce Západořímské říše. Divadelní inscenace hledá analogie se současnou dobou a v postavě ztřeštěného – nebo možná naopak vizionářského – posledního císaře Romula nachází oběť, která chce urychlit agónii a pohřbít celou civilizaci. A to právě ve chvíli, kdy se císařství rozpadá pod útoky germánských vojsk. Sebeobětování tohoto císaře, které znamená jeho pozdější odsouzení historiky a označení za hrobaře římské říše, má samozřejmě vliv na okolí, a to včetně jeho rodiny. Jak vysvětlit své dceři, která chce upřímně s horlivým srdcem bojovat za svou vlast, za svou říši, že nemá smysl vzpěčovat se neodvratnému konci, že tím jen protahuje zoufalou agónii? Inscenace je argumentačně analogická s knihou archeologa Miroslava Bárty Sedm zákonů, aneb Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Pro diváka je připravena řada komických a absurdních situací, ty ale posléze v kontextu se současnou dobou vyvolají úzkost a základní existencionální otázky.
„Žádný společenský systém nedokázal věčně růst (to by tu byl dodnes) a doba krize/kolapsu je něčím, co mají civilizace společné.“
Vstupné 200,-Kč